OBOWIĄZKOWE ŚWIADECTWA KWALIFIKACYJNE
Zgodnie z rozporządzeniem Świadectwa kwalifikacyjne (tzw. „uprawnienia SEP„) powinny posiadać osoby na stanowiskach:
- eksploatacji – do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace dotyczące obsługi, konserwacji, remontu, naprawy, montażu lub demontażu i czynności kontrolno-pomiarowych;
- dozoru – do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace określone w pkt 1 lub stanowiska osób sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
Egzamin przeprowadza się na wniosek osoby ubiegającej się o potwierdzenie posiadanych kwalifikacji przy eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci lub na wniosek pracodawcy zatrudniającą taką osobę.
NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PRZEPISACH SEP
W rozporządzeniu zmieniono dotychczas obowiązujące przepisy określające zasady stwierdzania posiadania wymaganych kwalifikacji.
- Jeszcze do 1 lipca 2022 roku uprawnienia SEP mógł zdobyć każdy, kto ukończył 18 lat i posiadał minimum podstawowe wykształcenie, jeśli tylko zaprezentował odpowiednią wiedzę i zdał egzamin.
- Od 1 lipca 2022 roku, aby zdobyć uprawnienie SEP, należy mieć ukończone 18 lat i posiadać dokument potwierdzający odpowiednią wiedzę (zgodnie z omawianym rozporządzeniem, dokument ten trzeba dołączyć do wniosku o sprawdzenie kwalifikacji), a następnie pozytywnie zdać egzamin.
Wprowadzone zmiany mocno ingerują w powszechną dostępność i powodują problem z uzyskaniem uprawnień SEP-owskich. Chęć zdobycia uprawnień SEP-owskich wymaga teraz przedstawienia certyfikatów potwierdzających konkretne wykształcenie.
DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE WYKSZTAŁCENIE
W rozporządzeniu możemy znaleźć dokładną listę wymaganych dokumentów. Spośród niżej wymienionych, wystarczy posiadać jeden.
§ 6 ust. 2:
1) świadectwo lub dyplom potwierdzające uzyskanie tytułu zawodowego,
2) świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe,
3) certyfikat kwalifikacji zawodowej lub dyplom zawodowy,
4) świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski – w zawodach, w których nauczanie obejmuje treści związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
§ 6 ust. 3:
1) świadectwo ukończenia szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie, które obejmuje treści nauczania związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci;
2) zaświadczenie o przebiegu nauczania wydane przez szkołę, (…) potwierdzające kształcenie w zawodzie, które obejmuje treści nauczania związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci;
3) zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, potwierdzające doświadczenie zawodowe i staż pracy umożliwiające nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych urządzeń, instalacji i sieci;
4) zaświadczenie wystawione przez kierownika komórki organizacyjnej urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej lub jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej, potwierdzające doświadczenie zawodowe i staż pracy umożliwiające nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych urządzeń techniki wojskowej lub uzbrojenia.