Zaprezentujemy Państwu najczęściej wybierane rodzaje klimatyzatorów: klimatyzatory typu split, multisplit, klimatyzatory przypodłogowe, kasetonowe oraz kanałowe.
-
Klimatyzatory typu Split
Klimatyzatory typu split cechują się dość prostą budową. Składają się z jednostki zewnętrznej ( skraplacz) oraz jednostki wewnętrznej (parownik). Proces chłodniczy zależy w dużej mierze od czynnika chłodniczego, który ochładza ciepłe powietrze. Klimatyzatory te są dość popularne. Montuje się je w domkach jednorodzinnych, blokach i w niewielkich pomieszczeniach użytkowych. Dużą zaletą tego urządzenia jest uniwersalność i niewielki rozmiar. Problem jednak może się pojawić przy dość skomplikowanym montażu. Montaż powinna wykonywać osoba posiadająca odpowiednią wiedzę oraz stosowne uprawnienia.
-
Klimatyzatory typu Multisplit
Instalacja ta opiera się na podobnych zasadach działania co split, jest jednak bardziej rozgałęziona. Polega na podłączeniu kilku jednostek wewnętrznych do jednego urządzenia zewnętrznego. Nie można jednak za bardzo rozbudować takiej sieci chłodniczej. Maksymalna ilość jednostek wewnętrznych to 6 sztuk. Podłączenie wyższej ilości może spowodować nieprawidłowości w działaniu instalacji. Elementem kluczowym w klimatyzacjach multisplit jest elektroniczny zawór rozprężny. To właśnie on dostarcza czynnik do wszystkich jednostek chłodzących. Ten model klimatyzatorów najczęściej wykorzystywany jest przez instalatorów w małych biurach, domach i przedsiębiorstwach handlowych. Serwis takiej instalacji może być jednak uciążliwy ze względu na rozbudowaną sieć.
-
Klimatyzatory przypodłogowe
Klimatyzator może nie tylko chłodzić ale także grzać. Może również wpływać na wilgotność powietrza. Klimatyzatory przypodłogowe bardzo często spełniają właśnie funkcję grzewczą, dodatkowo mogą również oczyszczać powietrze. Montowane są najczęściej w miejscach, w których montaż innego rodzaju klimatyzatorów jest niemożliwy. Gwarantują płynny przepływ powietrza, który może być odczuwalny w formie chłodnego nawiewu, ze względu na montaż przy podłodze. Klimatyzatory te najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Plusem tego rozwiązania jest precyzyjne wydmuchiwanie chłodnego powietrza.
-
Klimatyzatory kasetonowe
Klimatyzator ten montuje się w suficie. Umiejscowienie go, właśnie w tym miejscu pozwala na korzystne rozplanowanie powierzchni użytkowej. Powietrze rozprowadzane jest we wszystkich kierunkach, co odpowiada dużej wydajności urządzenia. Jest to dość często wykorzystywane rozwiązanie w np. salach bankietowych, obiektach handlowych, restauracjach i biurowcach. Mają one dość estetyczny wygląd. Centy takich kompletów są jednak dość wysokie.
-
Klimatyzatory kanałowe
Klimatyzatory te charakteryzują się wielofunkcyjnym zastosowaniem. Od chłodzenia, po filtrowanie, osuszanie i grzanie. Jednostka zewnętrzna montowana jest poza budynkiem, wewnętrzna zaś w podwieszanym suficie. System chłodzenia powietrza oparty jest w tym urządzeniu na kanałach, które przenoszą chłodne powietrze anemostatami do pomieszczenia. Rozprowadzanie powietrza odbywa się zatem w sposób dyskretny. Wybór takiego klimatyzatora pozwala na oszczędność energii i równomierne schładzanie pomieszczeń. System ten jest dość intuicyjny, gdyż można dzięki niemu ustawić odpowiednią temperaturę dla wielu pomieszczeń.